Hlasová technika a způsob užívání hlasu.
Základem je dokonalé uvolněné tvoření tónu, dobrý zdravotní tělesný i duševní stav. Na kvalitu a životnost hlasu má vliv: správná pěvecká technika, dobrá duševní i tělesná kondice, zpívání ve správném hlasovém oboru. Špatné technické návyky :
- Tvrdé hlasové začátky
- Tlačení(zpívání krkem)
- Zpívání naplno(bez předchozího rozespívání)
- Dlouhé zpívání v nepřirozené poloze
- zpívání v indispozici
- špatné makýrování
- Stálé odkašlavání
Tréma – psychický stav předcházející a doprovázející veřejný výkon
a) svazující – výrazně sráží kvalitu veřejného vystoupení – rozechvělý hlasový projev, selhávání hlasu, stažené výšky, nejistá intonace, výpadky paměti. Pramení často z nízkého sebevědomí, vědomí nedostatečné přípravy, malých zkušeností s veřejným vystupováním apod.
b) podpůrná – objevuje se před vystoupením na jeviště, v průběhu výkonu mizí – má moc pěvce nabudit a veřejný výkon pozdvihnout. Pramení z přirozeného pocitu zodpovědnosti za kvalitu veřejného výkonu.
Ideální prostředí pro zpěv: větrané, nezakouřené, bez prachu, přiměřeně zvlhčené, teplota kolem 20 stupňů. Přílišné horko vysušuje sliznice.
Příznivější je prostředí koncertního sálu než prostředí divadelní.
Výkon zkušeného pěvce neovlivní neznámé akustické prostředí, spoléhá na svůj vnitřní pocit. Začátečník v akusticky méně výhodném prostředí snadno podlehne pocitu, že se neslyší a začne forsírovat. Proto jsou vhodné akustické zkoušky.